NÀr man fÄr heltidsarbete
NÀr man fÄr arbete ska man meddela a-kassan, det gör man enklast i sin mÄnadsansökan i Mina sidor. Skulle man bli arbetslös igen innan det har gÄtt ett Är fortsÀtter man pÄ samma ersÀttningsperiod. Det gÀller ocksÄ om det gÄtt mer Àn ett Är och om uppehÄllet beror pÄ att man inte har kunnat arbeta pÄ grund av exempelvis sjukdom, heltidsstudier eller för att man har varit förÀldraledig.
Skicka in den sista mÄnadsansökan i Mina sidor. Uppge vilket datum anstÀllningen börjar och fyll i den lön som kommer att utbetalas för arbetet den aktuella mÄnaden.
Meddela Arbetsförmedlingen att du inte lÀngre Àr arbetslös.
Skicka in den sista aktivitetsrapporten till Arbetsförmedlingen. Den behövs Àven om man bara var arbetslös en dag i mÄnaden.
NÀr heltidsanstÀllningen har börjat har man inte lÀngre rÀtt att fÄ a-kassa. DÄ kan det bli ett glapp mellan utbetalningen frÄn a-kassan och den första lönen. Klarar man inte att vÀnta pÄ pengarna kan det vara lÀge att frÄga arbetsgivaren om ett förskott.
NÀr man fÄr deltidsarbete
FÄr man ett deltidsarbete ska man fortsÀtta att söka heltidsarbete, skicka in mÄnadsansökan till a-kassan och rapportera sina aktiviteter till Arbetsförmedlingen. Om man deltidsarbetar kan man kombinera arbete med a-kassa i upp till 14 mÄnader.
I mÄnadsansökan ska man uppge:
Vilken arbetsgivare man arbetar hos.
Vilken total bruttolön man har fÄtt eller kommer att fÄ den aktuella mÄnaden.
Fastställd månadsinkomst mindre än 34 000 kronor
Bakgrund Tina
FaststÀlld mÄnadsinkomst: 25 000 kronor
ErsÀttningsnivÄ: 80 %
ErsÀttningsdagar per mÄnad: 22
Lön frÄn arbete: 5 000 kronor före skatt
Hennes ersÀttningsnivÄ Àr 80 %. Skulle hon ha varit arbetslös pÄ heltid hade hon fÄtt 80 % av 25 000 kronor = 20 000 kronor.
Tina har under mÄnaden arbetat och tjÀnat 5 000 kronor som hon redovisar i sin mÄnadsansökan.
Hennes lön motsvarar 20 % och hon har alltsÄ förlorat 80 % av sin faststÀllda mÄnadsinkomst. (5 000/25 000)
Hon fÄr dÀrför 80 % av 20 000 kronor = 16 000 kronor före skatt.
Det dras ocksÄ 80 % av de 22 ersÀttningsdagarna. det vill sÀga 18 dagar.
Tre principer för redovisning av inkomst
All inkomst som man fÄr ska redovisas i mÄnadsansökan och det finns tre olika principer: intjÀnandeprincipen, kontantprincipen och klumpsummor. Vilken man ska följa beror pÄ vilken anstÀllning man har och hur lönen utbetalas.
Om man Àr osÀker pÄ vilken bruttoinkomst man kommer att fÄ kan man titta pÄ sin lönespecifikation eller pÄ Mina inkomstuppgifter hos Skatteverket.
IntjÀnandeprincipen Inkomsten ska redovisas i den mÄnad som man arbetade och tjÀnade in den. Det spelar ingen roll nÀr pengarna betalas ut. GÀller för personer med fast mÄnadslön och timanstÀllningar dÀr lönen betalas ut för hela kalendermÄnader.
Kontantprincipen Inkomsten ska redovisas i den mÄnad som den betalas ut. Kontantprincipen gÀller om lönen avser mer Àn en kalendermÄnad och inkomsten varierar beroende pÄ arbetets omfattning, nÀr man arbetar och pÄ prestation. Exempel. Den som har en timanstÀllning och har en löneperiod som omfattar tvÄ mÄnader, exempelvis att lönen avser arbete som utförts mellan 15 januari och 14 februari.
Klumpsummor Om man har haft ett arbete under flera mÄnader och fÄr lön i form av en engÄngsutbetalning nÀr uppdraget Àr slutfört ska lönen fördelas jÀmnt över perioden. Inkomsten ska fördelas och redovisas löpande Àven om man inte fÄtt pengarna. Det spelar ingen roll hur mÄnga dagar under mÄnaden man har arbetat.
MÄste man söka jobb nÀr man just fÄtt ett?
För att kunna fÄ a-kassa behöver man söka och kunna ta jobb. Det innebÀr att man ska fortsÀtta att söka jobb Àven om man har fÄtt ett jobb dÀr anstÀllningen Ànnu inte börjat. MÄnga tycker att det kÀnns konstigt att söka jobb nÀr men redan har ett sÄ vi har samlat nÄgra tips pÄ hur man kan hantera saken.
Inrikta arbetssökandet pÄ kortare jobb eller timanstÀllningar.
Var Àrlig pÄ en eventuell anstÀllningsintervju.
Tacka inte nej till ett arbete som avslutar arbetslösheten tidigare Àn den tjÀnst man skrivit pÄ för.
Vill man absolut inte söka eller ta nÄgot arbete pÄ grund av den framtida anstÀllningen kan man skriva ut sig frÄn Arbetsförmedlingen och sluta söka ersÀttning hos a-kassan.