Charlie Challis har sitt drömyrke. Men arbetsmarknaden för skÄdespelare Àr lÄngt ifrÄn nÄgon dröm.
â Utan a-kassan skulle det inte gĂ„. Den och inkomstförsĂ€kringen frĂ„n facket Ă€r en förutsĂ€ttning för att klara sig, sĂ€ger Charlie Challis.
Att stÄ pÄ teaterscenen och framför kameran Àr det roligaste Charlie Challis, 35, vet. Han insÄg ocksÄ tidigt att det var skÄdespelare han ville bli.
â Min pappa Ă€r ocksĂ„ skĂ„dis, sĂ„ jag kom tidigt i kontakt med yrket och nĂ„gon gĂ„ng i gymnasiet mĂ€rkte jag att hade fallenhet för det, sĂ€ger Charlie Challis.

Han gick ut Teaterhögskolan vid LuleÄ tekniska universitet 2015, men försörjde sig som skÄdespelare Àven innan dess och har medverkat i en rad olika teateruppsÀttningar och tv-serier.
Drömyrket har dock en baksida. Arbetsmarknaden för skÄdespelare Àr tuff. Ytterst fÄ har fasta anstÀllningar. De flesta hoppar i stÀllet runt mellan korta projektanstÀllningar.
â Efter pandemin Ă€r det vĂ€rre Ă€n nĂ„gonsin. VĂ„r nuvarande regering har dragit ner jĂ€ttemycket pĂ„ alla anslag till kultursektorn, sĂ€ger Charlie Challis.
NÀr den hÀr intervjun görs arbetar han pÄ Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm. Men hur jobblivet ser ut den nÀrmaste tiden efter spelperiodens slut har Charlie Challis ingen aning om.
â Det jag vet Ă€r att jag ska jobba i Kalmar frĂ„n och med början av december i Ă„r. DĂ„ gĂ„r jag pĂ„ ett sĂ„ kallat pjĂ€skontrakt som strĂ€cker sig fram till mitten av april 2025.
För Charlie Challis fungerar a-kassan som en livlina mellan uppdragen.
â Den Ă€r jĂ€tteviktig för mig. A-kassan hĂ„ller mig flytande mellan jobb och gör sĂ„ att jag kan fortsĂ€tta söka jobb aktivt. I min bransch Ă€r det nĂ„got som tar mycket tid, förklarar han.
Charlie Challis gick med i bÄde facket och a-kassan sÄ fort han hade tagit examen frÄn Teaterhögskolan:
â Vi fick rĂ„det redan under utbildningen. Vi hade till och med en kurs som tog upp arbetssituationen för skĂ„disar och vilka olika möjligheter och villkor man har som frilans, projekt- eller fastanstĂ€lld.
Ăven om a-kassan och inkomstförsĂ€kringen via facket Ă€r en stor trygghet för honom, tycker han att systemet har brister. Ibland upplever Charlie Challis att reglerna Ă€r förlegade och anpassade efter att alla arbetssökande har tillsvidareanstĂ€llningar inom rĂ€ckhĂ„ll â trots att dagens arbetsmarknad inte ser ut sĂ„. I alla fall inte för kulturarbetare.
â Det blir vĂ€ldigt mycket tidsödande administration för mig som ibland kan fĂ„ erbjudanden om en eller tvĂ„ dagars jobb, nĂ„got som Ă€r vanligt nĂ€r man filmar eller lĂ€ser in ljudböcker. Jag tycker att reglerna borde uppdateras och anpassas efter hur verkligheten ser ut. Och det vore skönt att slippa pĂ„tryckningar frĂ„n handlĂ€ggare pĂ„ Arbetsförmedlingen om att byta yrke.
Det skulle underlÀtta livet för Charlie Challis, för att byta bort drömyrket vill han inte:
â Nej, jag Ă€lskar det hĂ€r. Och hittills har det ju alltid löst sig.

FAKTA
Namn: Charlie Challis.
à lder: 35 Är.
Familj: Sambon Rebecca Kaneld (ocksÄ skÄdespelare) och tvÄ barn.
Bor: I HĂ€gersten, Stockholm.
Yrke: SkĂ„despelare. Fick bland annat fina recensioner för sin huvudroll i pjĂ€sen âGlenna â en hockeysagaâ pĂ„ Oktoberteatern i SödertĂ€lje och för sin medverkan i pjĂ€sen âUpplevelsepaket: Relationâ pĂ„ Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm. Hade ocksĂ„ en liten roll i tv-serien âVĂ„r tid Ă€r nuâ.
Text: Lisa Wallström/Marczak & Utterström | Foto: Privat
Publicerad: 10 apr. 2025