73 procent av de arbetslösa pÄ Arbetsförmedlingen har extra svÄra utmaningar att fÄ ett jobb. För kort utbildning Àr en riskfaktor men det spelar ocksÄ stor roll om man Àr född utanför Europa, Àr Àldre eller har en funktionsnedsÀttning. Det visar en rapport frÄn Akademikernas a-kassa.
- PÄ Akademikernas a-kassa ser vi till att mÀnniskor som förlorar sitt jobb fÄr den ersÀttning de har rÀtt till, till dess att de hittar ett nytt jobb. Men en stor majoritet av de som Àr inskrivna som arbetslösa pÄ Arbetsförmedlingen har det tufft att komma in pÄ, eller tillbaka till, arbetsmarknaden. VÄra medlemmar har en riskfaktor mindre eftersom de har en utbildning, men sjÀlvklart har vi ocksÄ medlemmar som har svÄrt att fÄ ett jobb, sÀger Alexandra Oljans Ahlin, kommunikatör pÄ Akademikernas a-kassa.
Av de i snitt 334 000 arbetslösa (16-65 Är) som var inskrivna 2023 var det 244 000,
73 procent, som hade sÄ kallad svag konkurrensförmÄga. De som har svag konkurrensförmÄga Àr de som
- har högst förgymnasial utbildning,
- Àr födda utanför Europa,
- har funktionsnedsÀttning som medför nedsatt arbetsförmÄga,
- Àr Àldre, 55-65 Är.
En individ kan ingÄ i en eller flera grupper. 2023 var det cirka 3 000 som ingick i alla fyra grupper, 19 000 som ingick i tre, 93 000 som ingick i tvÄ och 130 000 som ingick i en av grupperna.
Mer om statistiken hittar du i Arbetslöshetsrapporten 2024
Â
*frÄn och med 2023 rÀknas Àven de som Àr 65 Är med, tidigare gick grÀnsen vid 64 Är.
Kontakt
Annika Stenberg
Kommunikationschef
annika.stenberg@akademikernasakassa.se
070-396 33 63
Alexandra Oljans Ahlin
Kommunikatör
alexandra.oljans.ahlin@akademikernasakassa.se
070-740 46 74
Â
Â