Hoppa till huvudinnehåll
OM AKADEMIKERNAS

Bli mer upplyst – lyssna på podd

I Akademikernas a-kassa har 776 000 yrkesverksamma akademiker valt att vara medlemmar för att försĂ€kra sin lön. NĂ€r det gĂ€ller a-kassan talar fakta sitt tydliga sprĂ„k – att vara försĂ€krad Ă€r en billig ekonomisk grundtrygghet. Att det ocksĂ„ kĂ€nns bra att vara försĂ€krad ska man inte underskatta, att slippa oroa sig gör att man sover bĂ€ttre!

Vi vet att vÄra medlemmar hÄller med oss nÀr vi sÀger att politiker ska visa mer respekt för fakta. Att man önskar en mer faktabaserad debatt framgick exempelvis av en undersökning som Saco gjorde 2022. Den visade att 85 procent av akademikerna stör sig pÄ att den politiska debatten inte Àr konstruktiv och att 87 procent tycker ocksÄ att politiker borde lyssna mer pÄ experter inför politiska beslut.

Akademikernas a-kassa bidrar till en mer upplyst vÀrld

Det gör vi bland annat genom att

  • Varje Ă„r ta fram Arbetslöshetsrapporten
  • Informera politiker om hur arbetslöshetsförsĂ€kringen fungerar i praktiken
  • Informera mĂ€nniskor om fördelarna med att mĂ„nga Ă€r med i a-kassan
  • Informera mĂ€nniskor om fördelarna för individen att vara med i a-kassan
  • Bidra till faktabaserade diskussioner nĂ€r vi kan – exempelvis Ă€r vi annonserar i syfte att rekrytera medlemmar

Sponsring av poddar

A-kursen: VÄren 2024 sponsrar vi poddavsnitt av A-kursen med Clara Walin och Emma Frans. I A-kursen intervjuar Emma Frans olika experter som lÀr oss grunderna i allt frÄn svenska modellen och förlossningsvÄrd, till arbetstidsförkortning och trÀning medan Clara Wallin grÀver i nyhetsarkiv och sÀtter de dagsaktuella hÀndelserna i ett historiskt perspektiv.

Bildningskomplexet: VÄren 2024 sponsrar vi poddavsnitt av Bildningskomplexet med Benjamin Elfors. I Bildningskomplexet samtalar Benjamin Elfors med kulturpersonligheter och experter i Àmnen inom historia, filosofi, politik, kultur och vetenskap. För din allmÀnbildning.

Finns dÀr poddar finns!