Mina sidor
Sök ersättning, fyll i dina tidrapporter,
kommunicera med din handläggare
Mitt medlemskap
Har jag betalat? Är jag medlem? Här kan
du kolla ditt medlemskap och swisha in avgiften.
För att logga in till våra e-tjänster behöver du en giltig e-legitimation (BankID) på din dator, smartphone eller surfplatta. Den använder du för att legitimera dig och göra elektroniska underskrifter. Du skaffar e-legitimation via din internetbank.
För att vi ska satsa på rätt typ av utveckling genomför vi löpande olika typer av undersökningar. Ibland genomför vi undersökningarna själva, ibland köper vi tjänster från intervju- och undersökningsföretag. Företaget som gör våra telefonintervjuer just nu heter Ipsos. Det är alltid frivilligt att delta i undersökningarna och i all hantering följer vi givetvis sekretessbestämmelser och GDPR.
Varje månad får 60 personer som nyligen varit i kontakt med oss med anledning av sin ansökan om arbetslöshetsersättning möjlighet att svara på frågor om kvalitet och bemötande. Företaget som utför telefonintervjuerna heter Ipsos.
De personer som Ipsos kontaktar på vårt uppdrag är slumpvis utvalda och det är frivilligt att delta i undersökningen om du blir kontaktad. Om du väljer att delta i undersökningen kommer du att vara garanterad anonymitet. I den redovisning vi får från Ipsos framgår inte vilka personer som deltagit i undersökningen och vi kommer därför inte veta vem som lämnat vilka svar. Detta följer branschetiska regler för telefonintervjuer och är även reglerat i avtal mellan Akademikernas a-kassa och Ipsos.
För att göra det möjligt för Ipsos att kontakta de som har möjlighet att delta i undersökningen har vi lämnat gett dem kontaktuppgifter. För att vi ska kunna analysera resultaten har vi lämnat information om vår hantering av ärendet. Akademikernas a-kassa är personuppgiftsansvarig för dessa uppgifter och Ipsos behandlar dem på vårt uppdrag enbart för att genomföra undersökningen. Den rättsliga grunden för behandlingen enligt GDPR är en intresseavvägning där vårt berättigade intresse är att utveckla vår service till våra medlemmar.
Vartannat år får 200 personer som nyligen varit i kontakt med oss med anledning av sin ansökan om arbetslöshetsersättning svara på frågor om kvalitet och bemötande.
Flera gånger per år har vi webbenkäter på vår hemsida. Det händer att vi köper in oss på intervjubolags mejlenkäter. Vi mejlar även en webbenkät till nya medlemmar.
Vi bjuder in medlemmar för att diskutera med oss i grupper kring särskilt angelägna frågor.